Zavolajte nám

+421 904 670 076

prohibicia.sk - unikátne destiláty pre náročných

Jahody  -  krásne, voňavé, sladké, neodolateľné. Ovocie, ktoré na nás pôsobí stále tak trošku až exoticky. Čakáme naňho netrpezlivo, a tak rýchlo je preč. O to viac si ho vychutnávame keď je konečne tu. Jahody sú najlepšie čerstvé, ale podobne ako čerešne (pozri článok v predchádzajúcom blogu),  si ich môžeme uchovať mrazené, sušené, lyofilizované, zavárané, či v podobne lekvárov a džemov.  No a v neposlednom rade je obľúbené voňavé jahodové vínko či veľmi vzácna pálenka - Jahodovica.

Ako to s jahodami je?

Pestovateľské plochy jahodových plantáží na Slovensku sa nám za ostatné roky rozrástli najmä na juhu Slovenska. Mnohí z nás ich každoročne navštívia počas samozberu jahôd, aby si mohli toto voňavé ovocie priniesť domov. Dopestovať ich však vôbec nie je také jednoduché. Jedným z najdôležitejších faktorov úrody, či neúrody (a následne aj ceny) je jarný mráz a tento rok  ešte viac ako po minulé roky počasie skúšalo nielen trpezlivosť ale aj peňaženky našich pestovateľov. Nočná protimrazová ochrana v čase kvetu preto vyhnala do plantáží jahôd takmer všetkých pracovníkov, ktorí sa snažili za každú cenu uchrániť rastliny a zabezpečiť úrodu. Snáď sa to podarilo.

Prečo je jahodovica vzácna? 

Jahodový destilát sa podobne ako každý iný pravý ovocný destilát vyrába zo stopercentného jahodového kvasu. Keďže výťažnosť destilátu z ovocia je pomerne malá - na liter čistého destilátu je potrebných cca 50 – 60 kg plodov, zaraďujeme jahodovicu medzi vzácne destiláty. A tiež medzi destiláty, ktorých na trhu nie je veľa.  Výraznú jahodovú chuť by ste v nej však hľadali márne. Pokiaľ sa nechcete dať opiť prichutenou aromatizovanou pálenkou, pravý jahodový destilát vás očarí v prvom momente čistou jahodovou arómou a mierne drsnejšou lahodnou chuťou. Svojou vzácnosťou je vyhľadávaná ako darček či ako prípitok k výnimočným príležitostiam.

V našej ponuke nájdete jahodovicu z produkcie pestovateľa Emilove sady a výrobcu z juhu Slovenska S52,  obidve v 52 % obsahu alkoholu.

https://www.prohibicia.sk/produkty/jahodovica

Adresa

Novozámocká 67

Nitra - Horné Krškany

Zobraziť na mape

Otváracie hodiny

Pondelok až piatok

9:00 - 17:00

Sobota

9:00 - 12:00

Kontaktujte nás

+421 904 670 076

info@prohibicia.sk

prohibicia.sk - unikátne destiláty pre náročných

prohibicia

Ak chcete pokračovať, musíte potvrdiť svoj vek.

Máte viac ako 18 rokov?

Ľutujeme ale obsah stránky nie je vhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov.