Zavolajte nám

+421 904 670 076

prohibicia.sk - unikátne destiláty pre náročných

Destilácia je difúzny proces, ktorý sa využíva na delenie kvapalných zmesí na základe rozdielnych bodov varu látok, z ktorých sa zmes skladá. Zjednodušene povedané – cieľom destilácie  je oddelenie - získanie kvalitného alkoholu zbaveného škodlivého metanolu a ostatných nevhodných prímesí.

Vývoj a inovácie zasiahli aj takú oblasť, akou sú pálenice a výroba destilátov. Dnešné moderné pálenice sú už väčšinou plne automatizované a ovládané počítačom. Za vynálezcov destilácie alkoholu sa považujú Arabi a nezávisle od seba aj Číňania ešte koncom prvého tisícročia nášho letopočtu. Výsledná tekutina neslúžila na konzumáciu ale na lekárske účely.

Európania spoznali proces výroby destilátov až okolo 11. a 12. storočia. Prvé pálenice a destilačné zariadenia sa skladali z pece a kotliny v ktorej sa varila zmes. Para prechádzala cez trubky, ktoré boli ponorené do sudov s vodou. Voda trubky chladila, para kondenzovala a vznikal produkt.

Súčasné destilačné zariadenia sú nielen funkčne dokonalejšie ale aj po vizuálnej stránke dovedené takmer k dokonalosti. Pálenice podliehajú rôznym trendom, dôraz sa kladie aj na dizajn. Niekto je naklonený k tradične vyzerajúcim páleniciam s tehlovými a medenými prvkami, iný k antikorovým a celokovovým. Na výber je aj rôzny druh ohrevu: plynový, elektrický alebo ohrev tuhým palivom – drevom.

Samotná destilácia sa delí na tri základné fázy – úkap, jadro a dokap.  Práve ich poznanie  a oddelenie prináša mnohé diskusie a názory.

Jedy

Okrem tzv.  „čierneho alkoholu, môže akútne aj chronické zdravotné problémy spôsobiť aj nekvalitne vypálený destilát. Celý proces pálenia je založený na rozdielnom bode varu jednotlivých látok a ich poriadnom oddelení. Jadro destilátu je to, čo chceme piť. Nazýva sa často tiež srdce destilátu. V úkape sa nachádza aj známy jedovatý metylalkohol. Oddeľovanie závisí od skúseností a odborností liehovarníka a najmä dobrej technológie. Bez nej ani dobrý páleničiar neurobí kvalitnú pálenku. Čím pomalšie sa  destiluje, tým lepšie tieto zložky oddelíme. V tretej časti -  v dokape  sú ťažké alkoholy, ktoré tiež vážne poškodzujú zdravie. Ak prejdú do pálenky, človeku je aj po malom požití na druhý deň poriadne zle.

Dôležité je preto skutočne požívať len alkohol vypálený v legálnych certifikovaných  páleniciach, ktoré sú neustále pod kontrolou. Štatistiky kontrol destilátov od domácich výrobcov sú často veľmi nepriaznivé. Do hry vstupujú aj iné toxické látky, ktoré sú veľmi nebezpečné pre ľudský organizmus. V certifikovaných menších páleniciach ako sú naše (dodávatelia obchodu Prohibícia) sa na destiláciu používa iba zdravé, nenahnité odkôstkované, ručne triedené ovocie.

Alkohol ako liek?

Konzumácia kvalitného alkoholu v primeranej miere môže skutočne pomáhať. Dobrý destilát  pôsobí ako aperitívum alebo digestívum. Okrem toho alkohol rozťahuje cievy, takže ak si dá človek, ktorý má horúčku poldeci vodky, podporí  potenie a schladí organizmus. Macerované bylinky v jemnom liehu si  zachovávajú tiež svoju silu. Ako tvrdia odborníci  - vždy pri pití  ide o mieru. Pite málo - pite dobré.  Pitie v malých dávkach má podľa kardiológov pozitívny vplyv aj na srdce. Znižuje vraj riziko vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice, ischemickej choroby srdca a cukrovky. Starším ľuďom môže zlepšovať fyzickú kondíciu.

Samozrejme my netvrdíme, že tieto názory sú tie najsprávnejšie na svete. Tak ako vo všetkom aj tu platí - pre niekoho liek, pre iného jed. Každý by mal poznať svoje hranice a možnosti. A tak je to aj s alkoholom.

Adresa

Novozámocká 67

Nitra - Horné Krškany

Zobraziť na mape

Otváracie hodiny

Pondelok až piatok

9:00 - 17:30

Sobota

9:00 - 12:00

Kontaktujte nás

+421 904 670 076

info@prohibicia.sk

prohibicia.sk - unikátne destiláty pre náročných

prohibicia

Ak chcete pokračovať, musíte potvrdiť svoj vek.

Máte viac ako 18 rokov?

Ľutujeme ale obsah stránky nie je vhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov.